1998 - People

Year: 
Category: 
Administration

Principal: Fred Miller

Assistant Principal: Bob Witmer

Faculty and Staff

Wanda Beatti: Art

Henry Beun: Bible

Bruce Detweiler Breckbill: Teacher Supervision, Physical Education

Phil Duerkson: Math and Science

Janice Eshleman: Cafeteria Manager

Pat Falb: Cashier

Paul Gingerich: Spanish

Amy Glick: Instrumental Music

Barbara Gray: Choral Music

Bill Helmuth: Tutor

Cheryl Hider: Administrative Secretary

Wylie Hider: Maintenance Director

Gabe Hostetler: English

Kris Hostetler: English

Nancy Hostetler: Cafeteria

Linda Jaquet: Middle School Language Arts

Dan King: Middle School Science

Bruce Kooker: Athletic Director, Director of Admissions

Miriam Kratzer: Bible

Dennis Landis: Librarian, Computer Network

Pam Matsos: English

Jeanette Miller: Cafeteria

Lori Miller: Social Studies

Don Nussbaum: Social Studies

Judie Nussbaum: Secretary

Bob Raber: Math

Michonda Ramseyer: Secretary

Edna Ressler: Business Manager

Dave Risser: Science, Math

Von Schrock: Science

Allison Seymour: German

Tim Shue: Choral Music

Greg Steffen: Industrial Arts, Physical Education

Michelle Steffen: Tutor, Art

Joan Steiner: Cafeteria

Susan Taylor-Witmer: Guidance Counselor

Jennifer Troyer: Middle School Math

Bob Troyer: Social Studies

Pam Zuercher: Middle School Language Arts

Senior Class Officers

Front: Jessica Miller, Derek Kratzer, Nicole Swartzentruber, Katie Dutcher

Back: Sponsors Von Schrock, Melissa Rodhe

Senior Class Major Awards

Valedictorians: Rachel Beyeler, Erin Kauffman, Whitney Lehman, Ben Messner, Nicole Swartzentruber

Salutatorians: Martha Kratzer, Kevin Steiner

Central Citizens: Tabitha Gingerich, Kevin Steiner

The Daily Record Teenagers of the Month: Martha Kratzer, Jason Witmer

East Ohio Gas Sunshine Leadership Award: Maria Yoder

Potential Business Leader: Jessica Miller, Susan Ramer

Art Achievement Award: Phil King, Danny Volk

WEWS Newschannel 5 Best of the Class participant: Nicole Swartzentruber

Portage Lake Career Center Most Likely to Succeed: James Beane

Wayne County Schools Career Center:

Top Marketing Education Student: 2nd Place District, DECA Public Relations; 3rd place State, DECA Technical Marketing; WCSCC National Honor Society: Matthew Pittard

3rd place District, FFA Parliamentary Procedure Team; Wooster Area Chamber of Commerce Outstanding Student; Orrville Chamber of Commerce Outstanding Student; Perfect Attendance: Jonathan Hofstetter

Sports Awards:

Roman Gingerich Award: Burke Hummel, Martha Kratzer

Carol Schloneger Award: Jerry Horst

Akron Beacon Journal Scholar Athlete: Burke Hummel

OHSAA Scholar Athletes: Burke Hummel, Erin Kauffman

Wayne County Hall of Fame Inductees: Burke Hummel, Martha Kratzer

Archie Griffin Sportsmanship Award: Derek Kratzer, Jessica Miller

Music Awards:

Outstanding Musician: Nikki Hershberger

Outstanding Instrumentalists: Paul Dunn, Martha Kratzer

Outstanding Vocalists: Tabitha Gingerich, Phil King

Director’s Award: Katie Dutcher, Derek Kratzer

Drama Awards:

“The Sound of Music”

Best Actor: Derek Kratzer

Best Supporting Actor: Danny Volk

Best Supporting Actress: Daniele Ressler

Most Inspirational Performance: Nikki Hershberger

“The Matchmaker”

Best Actor: Danny Volk

Best Actress: Nicole Swartzentruber

Senior Class Trip

Niagara Falls, Toronto, Canada