2001 - People

Year: 
Category: 
Board of Trustees

Front: Karen Steiner, Eddie Steiner, Leah Miller
Second: Patrick Dunster, Roland Kauffman, Ron Blough
Back: Delmar Hostetler, Galen Lehman, Peter Dunn

Administration

Fred Miller: Principal

Faculty and Staff

Michael Amstutz
Sherri Anderson
Shawn Baker
Wanda Beattie
Henry Beun
Jennifer Bixler
Mark Bixler
Elsa Boen
Carolyn Brigner
Cindy Detrow
Janice Eshleman
Deb Friesen
Katie Geiser
Paul Gingerich
Barbara Gray
Bill Helmuth
Patrick Helmuth
Wylie Hider
Carol Horst
Gabe Hostetler
Nancy Hostetler
Marilyn Kamp
Karen Kaser
Debra Keim
Tim Kennel
Dan King
Bruce Kooker
Miriam Kratzer
Dennis Landis
Janee Larson
Todd Martin
Pam Matsos
Carol Miller
Jeanette Miller
Ruth Miller
Brian Munsey
Kaye Neuenschwander
Don Nussbaum
Judie Nussbaum
Kris Nussbaum
Bob Raber
Betty Ralph
Marita Regier
Barbara Reinford
Dave Risser
Doris Risser
Melissa Rodhe
Von Schrock
Allison Seymour
Jennifer Shue
Tim Shue
Maureen Stebelton
Karen Steiner
Prudy Steiner
Daniel Stevens
Brian Suttle
Joyce Taylor
Randy Turner
Esther Weaver
Michael Yoder
Melanie Zook

Class of 2001

&nbsp

Class Officers

Front: Jolene Gerber, Rachel Swartzendruber, Jason Kauffman, Clinton Miller

Back: Adviser Allison Seymour, Advisor Don Nussbaum

Senior Class Awards

Valedictorians: Catherine Brigner, Jolene Gerber, Jason Kauffman, Ellie Troyer, Rachel Swartzendruber
Salutatorian: Nathan Hutson
Central Citizens: Michele Johnston, Clinton Miller
The Daily Record Teenagers of the Month: Cole Dunster, Rachel Swartzendruber
WEWS Best of the Class: Ellie Troyer
Roman Gingerich Award: Scott Jaquet, Karmen Steiner
Carol Schloneger Award: Diane Hostetler, Chad Yoder
Wayne County Hall of Fame Inductees: Scott Jaquet, Karmen Steiner
Archie Griffin Sportsmanship Award: Matt Gingerich, Sheldon Hicks, Michele Johnston
Art Achievement: Diane Hostetler, Nate Hutson, Amanda Ledford
Potential Business Leader: Scott Jaquet, Howard Ray Miller III
Outstanding Achievement in German: Sara Anderson, Thomas Bennett, Nathan Hutson, Clinton Miller, Julie Yost
Outstanding Achievement in Spanish: Cole Dunster, Jolene Gerber, Tara Gerber,
Beth Hofstetter, Sam Moore, Rachel Swartzendruber, Joni Swartzentruber, Ellie Troyer
Ohio University American History Test: Josh McWilliams
Student Council Co-Presidents: Mark Troyer, Joni Swartzentruber
Student Council Leadership: Cole Dunster, Nicole Edwards, Karmen Steiner, Eric Witmer
The Vein Editors: Jeff Heimberger, Diane Hostetler, Jason Kauffman, Josh McWilliams, Rachel Swartzendruber
The Vein Writers of Distinction: Nicole Edwards, Tara Gerber, Clinton Miller
Orchestra Awards – Outstanding Instrumentalists: Bryan Gray, Ellie Troyer, Jon Risser
Orchestra Awards – Director’s Award: Rachel Swartzendruber, Joni Swartzentruber
Vocal Awards – Outstanding Musician: Beth Hofstetter, Nathan Steiner
Vocal Awards – Director’s Award: Andrew Michaels, Karmen Steiner
Vocal Awards – Outstanding Choir Members: Matt Gingerich, Julie Yost
Drama “The Forest Bride”
Best Actors: Clinton Miller, Joshua Reinfod
Best Actresses: Shonda Miller, Ellie Troyer