2002 - People

Year: 
Category: 
Board of Trustees

Back: Ron Blough, Delmar Hostetler, Galen Lehman, Patrick Dunster
Front: Eddie Steiner, Joyce Nussbaum, Leah Miller, Roland Kauffman

Administration

Fred Miller, Principal

Faculty and Staff

Michael Amstutz
Sherri Anderson
Wanda Beattie
Henry Beun
Jennifer Bixler
Mark Bixler
Carolyn Brigner
Cindy Detrow
Anna Dunn
Janice Eshleman
Paul Gingerich
Kathy Glick-Miller
Barb Gray
Bill Helmuth
Patrick Helmuth
Wylie Hider
Nancy Hostetler
Linda Jaquet
Tim Kennel
Dan King
Bruce Kooker
Miriam Kratzer
Dennis Landis
Gene Lehman
Rose Lehman
Todd Martin
Pam Matsos
Fred Miller
Jeanette Miller
Ruth Miller
Brian Munsey
Kaye Neuenschwander
Don Nussbaum
Judie Nussbaum
Kris Nussbaum
Bob Raber
Wayne Ressler
Dave Risser
Doris Risser
Melissa Rodhe
Von Schrock
Allison Seymour
Jennifer Shue
Tim Shue
Don Sommers
Maureen Stebelton
Prudy Steiner
Robert Troyer

Senoir Class

&nbsp

Senior Class Officers

J.P. Nussbaum, Adviser Dave Risser, Krista Shue, Mark Yoder, Caitlin Cardina, Adviser Carolyn Brigner, Craig Mast

Senior Class Major Awards

Valedictorian: Caitlin Cardina, Elizabeth Zaleski
Salutatorian: Mark Yoder
Central Citizens: Christa Taylor, Craig Mast
The Daily Record Teenagers of the Month: Caitlin Cardina, Mark Yoder
National Merit Scholarship Commendation: Caitlin Cardina, Eric Schlabach, Elizabeth Zaleski
WEWS Best of the Class: Elizabeth Zaleski
Ohio Academic Achievement Award: Caitlin Cardina
English IV Honors: Denae Eshleman
Outstanding Business Award: Jen Dutcher, Jenna Kratzer
Outstanding German Award: Liz Zaleski
Outstanding Spanish Award: Jon Geiser, Tom Landry
Ohio University United States History Competition: Craig Mast
Yearbook Leadership Awards: Kyle Beun, Melanie Kratzer, Eric Schlabach, Adam Weaver
Outstanding Artist Award: Jason P. Nussbaum
Roy S. Bates Scholarship Finalist: Kyle Beun
Lettered in Two or More Sports: Kyle Beun, Tyler Doss, Thomas Dunn, A.J. Geiser, Laura Kister, Craig Mast, Eric Schlabach, Jennifer Weaver, Mark Yoder, Liz Zaleski
Wayne County Hall of Fame Inductees: Kyle Beun, Liz Zaleski
Archie Griffin Sportsmanship Award: Kim Bontrager, Mark Yoder
OHSAA Scholar Athlete Award: Mark Yoder, Liz Zaleski
NSCAA Academic Award: Craig Mast
OHSBCA Athlete Award Nomination: Jennifer Weaver
OHSBCA Athlete Award: Laura Kister
NSCAA Scholar All-Region Athlete: Craig Mast
Akron Beacon Journal Scholar Athlete: Mark Yoder, Liz Zaleski
All-Ohio Athletic Selections: Jennifer Weaver, volleyball

Senior Trip

Canada: Toronto, Ontario