2003 - People

Year: 
Category: 
Administrative Team

Deb Friesen
Pam Matsos
Frederic Miller
Joyce Taylor

Staff

Michael Amstutz
Sherri Anderson
Shawn Baker
Wanda Beattie
Henry Beun
Shelly Bilderback
Whitney Bixler
Mark Bixler
Elsa Boen
Carolyn Brigner
Cindy Detrow
Deb Dutcher
Janice Eshleman
David Friesen
Paul Gingerich
Kathy Glick Miller
Patrick Helmuth
Wylie Hider
Gabe Hostetler
Nancy Hostetler
Katie Immel
Linda Jaquet
D. Jon Dutcher
Tyler Keener
Debbie Keim
Dan King
Bruce Kooker
Miriam Kratzer
Dennis Landis
Janee Larson
Gene Lehman
Rose Lehman
Russ Miller
Sue Miller
Ruth Miller
Jeanette Miller
Nicole Mullet
Don Nussbaum
Kristine Nussbaum
Judie Nussbaum
Robert Raber
Betty Ralph
Wayne Ressler
Doris Risser
Dave Risser
Melissa Rodhe
Hannah Rohrer
Von Schrock
Allison Seymour
Tim Shue
Jennifer Shue
Don Sommers
Maureen Stebelton
Karen Steiner
Prudy Steiner
Robert Troyer
Randy Turner
Esther Weaver
Ya-Wen Chang
Phebe Wesman
Benita Williams
Christal Woods
Brenda Yovichin
Ann Zacour

Senior Class Officers

Delight Steiner, Advisor Von Schrock, Juli Schlegel, Mark Risser, Brianne Wenger, Sponsor Melissa Rodhe

Senior Class Awards

Valedictorians: Mollie Cardina, Kim Glick, Katie Meyer, Rachel Miller, Mark Risser, Enea Rrapokushi, Mallory Sherwood, Ashley Speece, Sheldon Steiner, Kathy Stutzman
Salutatorian: Laura Landis
Central Citizens: Mark Risser, Delight Steiner
The Daily Record Teenagers of the Month: Mallory Sherwood, Evan Winkler
Akron Beacon Journal Regional Star Student: Silver: Julianna Dunster, Bronze: Anita Hooley, Jon Moore, Andy Yost
News Channel 5 Best of the Class Award: Laura Landis
English IV Honors: Julianna Dunster, Anita Hooley, Mallory Sherwood, Jacqlyn Witmer
Senior German Awards: Mollie Cardina, Julianna Dunster, Rachel Miller, Mallory Sherwood
Senior Spanish Awards: Anita Hooley, Delight Steiner, Angela Taylor
The Vein Editors: Jon Moore, Mallory Sherwood
Potential Business Leader: Joel Kauffman
Orrville Chamber of Commerce Awards: Business: Joel Kauffman; Science: Ashley Speece; Foreign Language: Mollie Cardina; Fine and Applied Arts: Kim Glick; Social Studies: Mallory Sherwood; Mathematics: Mark Risser; English: Jacqlyn Witmer
Art Awards: Emily Hart, Evan Winkler
Roman Gingerich Award: Rachel Miller, Sheldon Steiner
Roy Bates Finalist: Sheldon Steiner
Akron Beacon Journal Scholar Athlete: Sheldon Steiner, Jessi Weaver
OHSSA Scholar Athlete: Rachel Miller, Mark Risser
Archie Griffin Sportsmanship Award: Jon Moore, Brianne Wenger
Wayne County Hall of Fame Inductees: Rachel Miller, Sheldon Steiner

Senior Trip

Toronto, Canada