Skip Navigation

Volleyball

State Runner-Up Division IV (1992)

State Runner-Up Division IV (2012)

State Final Four-Division IV (1992)

State Final Four-Division IV (2003)

State Final Four-Division IV (2012)

District Champion-Division IV (1990)

District Champion-Division IV (1991)

District Champion-Division IV (1992)

District Champion-Division IV (1993)

District Champion-Division IV (1997)

District Champion-Division IV (1998)

District Champion-Division IV (1999)

District Champion-Division IV (2000)

District Champion-Division IV (2001)

District Champion-Division IV (2002)

District Champion-Division IV (2003)

District Champion-Division IV (2007)

District Champion-Division IV (2008)

District Champion-Division IV (2011)

District Champion-Division IV (2012)

Streak Spectacular Champions (2003)

Soccer

Tri-Country League Team Champion (2015)

Tri-Country League Team Champion (2016)

State Runner-Up (2016)

State Final Four-Division III (2005)

State Final Four-Division III (2006)

State Final Four-Division III (2007)

State Final Four-Division III (2016)

State Final Four-Division III (2017)

District Champion-Division II (1999)

District Champion-Division III (2000)

District Champion-Division III (2003)

District Champion-Division III (2004)

District Champion-Division III (2005)

District Champion-Division III (2006)

District Champion-Division III (2007)

District Champion-Division III (2014)

District Champion-Division III (2015)

District Champion-Division III (2016)

District Champion-Division III (2017)

District Champion-Division III (2018)

Baseball

Regional Champion-Division IV (1999)

District Champion-Division IV (1998)

District Champion-Division IV (1999)

Girls Basketball

District Champion-Division IV (1991)

District Champion-Division IV (2000)

Boys Basketball

District Champion-Division IV (1999)

District Champion-Division IV (2004)

Girls Tennis

Northeast Tennis Conference Champions (2004)

Boys Tennis

Northeast Tennis Conference Champions (2008)

Golf

District Qualifiers:

Tyler Wenger (2004)

Team (2005)

Team (2009)

Danny Krier (2010)

Isaac Havaer (2010 & 2011)

Justen Woodrich (2011)

Elaina Lowe, Jordan Tschiegg (2016)

State Qualifiers:

Isaac Haver (2011)

Best OHSAA Tourney Finish:

344-Pine Hills D3 Sectional (4th/12 - 2004)

339-Pine Hills D3 Sectional: adv. To district (3rd/12 - 2005)

344-Pine Hills D3 Sectional: adv. To district (1st/16 - 2009)

Cross Country

Men Team Awards: 

Loudonville Invitational - 1st Place (2013)

Orrville Invitational - 1st Place (2013)

Women Team Awards:

Wayne/Holmes Invitational - Runner Up (2010)

Loudonville Invitational - 1st Place (2009)

Independent School Championship - 1st Place (2013)

Donate to CSD!